מכון אודיולוגי

המכון האודיולוגי של 'שמע קולנו' הינו בין המתקדמים בישראל בתחום לקות השמיעה לילדים. המכון המתקדם מתופעל על ידי צוות קלינאיות תקשורת ותיקות ומקצועניות אשר עשו את התמחותן בבתי חולים הטובים בארץ.
במכון מתבצעות בדיקות לאיתור בעיות שמיעה, הערכת שמיעה, בדיקות התנהגותיות, טימפנומטריה, אבחוני שפה ודיבור, התאמת אוזניות, התאמת מכשירי שמיעה ומערכות F.M. המכון האודיולוגי משרת אף את חברי כל קופות החולים ועורך בדיקות שמיעה לילדים במקרה של נוזלים באזניים, דלקות או כל דבר אחר.
ילדי שמע קולנו זוכים למעקב תקופתי שעוקב אחר שינויים במצב השמיעה שלהם. שירות זה ניתן לכלל הציבור, ולא רק לילדי 'שמע קולנו', ומתואם עם כל קופות החולים.
השירות קיים בכל הסניפים.

בדיקת שמיעה במכון האודיולוגי בדיקת שמיעה במכון האודיולוגי

שיקום תקשורתי

במרכז 'שמע קולנו' זוכים הילדים לשיעורים אישיים יחידניים וקבוצתיים, זאת כדי להגיע לתוצאות מקסימאליות בשמיעה ובדיבור. על תחום השיקום אחראיות קלינאיות תקשורת מנוסות בשיטות הקנית השפה והדיבור, פיתוח כישורי שמיעה ויכולות הפקה מיטביים.

השיקום נעשה בשיטות מיוחדות, תוך התאמה מליאה לצרכי הילד: השיטה המילולית שמיעתית, השיטה האוראלית ובמקרים מסוימים אף נעזרים בשיטה האוראלית הרב-חושית.

סיוע פרא רפואי

סיוע פרא רפואי הינו חלק בלתי נפרד בתהליך השיקום אותו עוברים לקויי השמיעה במרכז 'שמע קולנו'. הסיוע חשוב מאוד כטיפול אלטרנטיבי ומתבטא בתחומי הפיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, בתנועה ובמוסיקה ונעשה על ידי מטפלות מומחיות וותיקות. הסיוע חשוב מאוד לפיתוח מיומנויות רבות וכישורי חיים ומטפל רגשית בבעיות רבות.

כחלק מהטיפולים עושים שימוש במתקנים מיוחדים הנמצאים בתוך המרכז:

סנוזלןחדר סנוזלן – מכיל ציוד ומכשור הנועד ליצור סביבה בעלת גירויים רב חושיים: שמיעה, ראייה, מגע וריח. השיטה מוערכת מאוד בעולם עבור טיפול בילדים עם לקות שמיעה. הטיפול נערך בחדר הכולל מזרנים לבנים על הרצפה ועל הקירות, נורות בצבעים מגוונים ומשחקים אשר מגרים את החושים ותורמים לשחרור, לרוגע רגשי ונפשי.


מתקן ספורט בריאותימתקן ספורט בריאותי – במרכז 'שמע קולנו' פיתחו מתקן ספורט מיוחד המשלב בתוכו פעילות גופנית מודרכת, איזון שיווי המשקל וגירוי חושי השמיעה. המתקן הותאם במיוחד עבור לקויי שמיעה, תוך שימת דגש לגירוי חוש השמיעה בכל חלקי המתקן. המתקן הינו נדבך חשוב בפיתוח המיומנות בקרב לקויי השמיעה ובמרכז שמע קולנו שמים דגש רב על שימוש במתקן זה.


ילדים מטפלים בצמחים בחממהחממה אקולוגית – העבודה בחממה יוצרת מסגרת המאפשרת מתן טיפול באופן סמוי. האתגרים וההצלחות אותם משיגים התלמידים, מובילים לניהול רגשות על בסיס חיובי, לפיתוח יחסים משמעותיים בהיבטים שונים ובתחומי חיים נוספים. את החממה מתחזקים הילדים השותלים בה ירקות ומעורבים בכל שלבי הגידול של הצמחים. החשיפה לעולמו המופלא של הצומח, על כל מרכיביו: מחזור חיי הצמח, חלקיו השונים ותהליך גדילתו, הופכים את פעולת האכילה הפשוטה של פירות וירקות למשהו מסקרן ומרתק ממש. הילדים מתחברים רגשית לצמחים, יוצרים קשר מילולי ובלתי מילולי עם הטבע, רוכשים ידע נרחב, ומעשירים את שפתם. כל החושים משתלבים בעבודת הגננות בחממה. התוצאות אינן תלויות ביכולתם הקוגניטיבית של הילדים, כל אחד מהם יכול ליהנות ולהצליח.